تزریق بوتاکس

طبیعی است که هر فردی دلش میخواهد زیبا به نظر برسد و این خصوصیت را در خود ارتقا دهد. با گذشت زمان و افزایش سن، برخی از علائم مانند چین و چروک پوست روی صورت نمایان میشوند که تا حدی میتواند زیبایی ذاتی را تحت تأثیر قرار دهد. البته برخی عوامل دیگر مانند نور آفتاب، اخم کردن و عادتهای خنده هم میتوانند چروک هایی را بر روی پوست صورت ایجاد کنند.

تزریق بوتاکس یک عمل دفاعی است که پوست صورت را در برابر چین و چروک مصون میدارد و خصوصاً اگر برای پیشگیری از خطوط پیشانی تزریق شود، حالت تدافعی بیشتری دارد.

بوتاکس نام تجاری سم تولید شده توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم است. این سم در مقادیر زیاد باعث نوعی مسمومیت غذایی به نام بوتولیسم می شود. صرف نظر از این واقعیت که کشنده ترین عارضه بوتولیسم، فلج میباشد دانشمندان راهی برای استفاده از آن را پیدا کرده اند که برای انسان مفید است. تزریق مستقیم مقادیر بسیار کم و رقیق شده سم به عضلات خاص باعث ضعیف شدن کنترل شده آن عضلات میشود.

7 نوع سروتیپ توکسین بوتولینوم وجود دارد که 5 نوع آن (G.F.E.B.A) در محل اتصال عصب عضله در انسان موثر است. Dysport و Botox اسامی تجاری توکسین بوتولینوم نوع A است که مورد تایید FDA میباشد.

توکسین بوتولینوم نوع A بر محل اتصال اعصاب و عضلات اثر کرده و مانع آزاد شدن ناقل شیمیایی به نام استیل کولین از انتهای عصب می شود و در نتیجه مانع انقباض عضلات شده و در نهایت چین و چروک ها نمیتوانند ایجاد شوند. با شل شدن و عدم استفاده طولانی مدت عضلات، چین و چروک ها به تدریج از بین رفته و بلوک عضلات مانع ایجاد چروک های جدید میگردد.

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس میتواند تمام ماهیچه های ارادی و غیر ارادی را از کار بیاندازد و در زیبایی نیز برای از بین بردن چین و چروک هایی که به دلیل فعالیت بیش از حد ماهیچه ها بوجود آمده اند استفاده میشود.

تزریق بوتاکس اگر با ماده استاندارد و مناسب انجام شود، میتواند آثاری را بر روی صورت باقی بگذارد که در حد عمل زیبایی و لیفت صورت برای شما رضایت‌ بخش باشد و بدون آنکه زخم یا دوران نقاهتی باقی بگذارد، چین و چروک را از بین ببرد. با توجه به نوع بوتاکس معمولاً نتایج بین ۳ تا ۸ ماه باقی میماند و بعد از این زمان نیازمند تزریق مجدد میباشد.

تزریق بوتاکس در زیباسازی بدن و به خصوص صورت کاربرد بسیاری دارد طوری که تزریق بوتاکس در حال حاضر شایع ترین اقدام برای زیبایی در جهان است.

نکته مهم در هنگام تزریق بوتاکس این است که لکه و کبودی روی پوست بر جای نگذارد و حالت ابروها را بیش از حد دچار تغییر نکند، هم چنین پوست صورت را به گونه ای تحت تأثیر قرار ندهد که فرد قادر به بروز هیچ یک از احساس شادی، غم و یا خشم نباشد.

قبل از آنکه قرار ملاقات خود را با پزشک تنظیم کنید، باید چند نکته مهم را در مورد تزریق بوتاکس و ژل مورد توجه قرار دهید. پزشکی را انتخاب کنید که می داند چه کاری می کند. همان طور که بارها تاکید کرده ایم، انتخاب یک پزشک دارای گواهی معتبر و با تجربه بسیار مهم است.

متاسفانه امروزه در بسیاری از مطب های پزشکی حتی منشی و دستیاران پزشکان هم اقدام به تزریق بوتاکس میکنند ولی این به آن معنی نیست که آنها حتماً به خوبی آموزش دیده‌اند و همه جنبه‌های تزریق و درمان را میدانند. حتماً برای تزریق بوتاکس به مطبی بروید که پزشک متخصص این عمل را بر روی صورت شما انجام دهد چرا که برای این کار شناخت صحیح آناتومی صورت، مهارت و تکنیک تزریق الزامی است.

مزایای تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس مزایای کاربردی و درمانی بسیاری دارد از جمله اینکه یک روش غیرتهاجمی می باشد و بدون خطرات روش های تهاجمی می تواند سبب کاهش چین و چروک پوست شود. درد تزریق بوتاکس نسبت به سایر روش ها بسیار کم بوده و بدون نیاز به بیهوشی و بستری شدن می باشد. از مهم ترین مزیت این روش می توان به مشاهده سریع نتیجه پس از تزریق اشاره کرد و نتایج آن نسبتاً طولانی مدت است.