تزریق چربی

با گذر زمان و بالا رفتن سن چربی هایی که در قسمت های مختلف بدن وجود دارند، شروع به تحلیل رفتن کرده و موجب استخوانی شدن ظاهر اندام و افزایش عمق خطوط و چین و چروکها میشود. امروزه  روشهای متعددی برای جبران این حجم از دست رفته، رفع چین و چروکها و به صورت کلی جوانسازی پوست وجود دارد که تزریق چربی نیز یکی از همین روش ها می باشد که در سالهای اخیر مورد استقبال بسیاری واقع شده است.

اکثر افراد به دلایل گوناگونی همچون وجود حفره های متعدد در صورت، فرو رفتگی گونه، نازک‌ شدن لب ها، کوچک بودن سینه ها و غیره اقدام به تزریق چربی در این نواحی میکنند. مواد تشکیل‌ دهنده این چربی ها کاملاً طبیعی می باشد زیرا در این روش مقداری چربی از نواحی مختلف بدن نظیر ران ها برداشته شده و به سایر نقاط بدن همچون سینه ها، باسن، صورت و دستها تزریق میگردد.

برخی افراد معتقدند که این روش عوارض زیادی به همراه دارد اما باید گفت که اگر فرآیند تزریق توسط پزشکان باتجربه صورت گیرد، نه تنها عوارضی ندارد، بلکه ماندگاری و تاثیر آن به طور قابل توجهی مشاهده میشود. به همین جهت توصیه میگردد برای انجام این کار فقط و فقط به مراکز معتبر و پزشکان حرفه ای مراجعه نمایید.

تزریق چربی

با وجود اینکه امروزه طیف وسیعی از فیلرهای پوستی وجود دارد، تزریق چربی که تحت عناوین پیوند چربی یا انتقال چربی نیز شناخته میشود، یک راه خوب برای استفاده از چربی طبیعی خود فرد به عنوان یک فیلر موثر است. برخلاف سایر مواد تزریقی که برای زیبایی استفاده میشوند، در تزریق چربی خطر واکنش آلرژیک وجود ندارد زیرا بافت چربی از بدن خود فرد گرفته میشود. درست است که تزریق چربی روند پیری را متوقف نمیکند، اما پر کردن و برجسته سازی صورت توسط تزریق چربی، ممکن است نیاز به روش های تهاجمی دیگر همچون لیفت صورت و یا سایر جراحی ها را به تاخیر بیاندازد.

بهترین روش جهت مشخص کردن اینکه آیا شما کاندیدای تزریق چربی هستید یا خیر، مشاوره و صحبت با پزشک است. زیرا همه افرادی که برای این کار اقدام میکنند کاندیدای مناسبی جهت تزریق چربی نیستند. افرادی که در معرض سرکوب سیستم ایمنی بدن ، شیمی درمانی ، مصرف آکوتان در طی سه ماه گذشته و مشکل قلبی قابل توجه بوده اند کاندیدای تزریق چربی نیستند. پس از آنجایی که ایمنی و سلامت شما در درجه اول اهمیت دارد، همیشه قبل از عمل جراحی، پزشک خود را از هر نوع بیماری که دارید، تمام سوابق پزشکی و حتی عادات خود نظیر سیگار کشیدن، مصرف نوشابه، استفاده از قرص های ضد بارداری و یا مکمل ها آگاه نمایید.

این عمل زیبایی بسته به میزان تزریق چربی مورد نیاز، به دو صورت بی حسی موضعی و بی حسی عمومی صورت میگیرد. معمولاً هنگامی که تزریق تنها روی بخش کوچکی از بدن انجام شود، از بی حسی موضعی و آرامش بخش استفاده میشود.

تزریق چربی

به صورت کلی این عمل در طی سه مرحله انجام میشود:

مرحله اول خارج کردن چربی از بدن است که امروزه توسط دستگاه لیپوماتیک، بافت چربی بدن به طور هم دما و بدون از بین رفتن خارج میشود. در این مرحله، لوله ای باریک به نام کانولا به زیر پوست فرستاده میشود. کانولا مانند یک مته کوچک بافت متراکم چربی زیر پوست را شکسته و تکه تکه میکند. سپس با کمک سوراخ های ریزی که در نوک کانولا وجود دارد، چربی به بیرون کشیده خواهد شد تا در مخازن دستگاه لیپوماتیک ذخیره گردد.

خارج کردن چربی معمولا از قسمت هایی از بدن صورت میگیرد که بافت چربی آن قسمت نسبت به آب شدن با کمک ورزش یا رژیم غذایی، مقاوم بوده است. این کار موجب میشود تا چربی خارج شده از بدن، پس از تزریق در زیر پوست ماندگاری بیشتری داشته باشد و سریعاً جذب بدن نشود. معمولا چربی را از قسمت هایی همچون شکم، پهلوها، پشت و هم چنین ران پا میتوان خارج کرد. بسته به شرایط جسمانی فرد، عمل لیپوماتیک را میتوان با بی حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی انجام داد. افرادی که دچار اضافه وزن، بیماریهای قلبی و عروقی، دیابت و یا حساسیت های خاص هستند، امکان استفاده از این روش برایشان وجود ندارد.

مرحله دوم آماده سازی چربی است. چربی هایی که از بدن خارج میشود معمولا حاوی مقداری آب، خون و دیگر ترشحات بدن می باشد پس باید سریعاً آب و خون را از چربی جدا کرد تا بافت خالص چربی از دست نرود. در این مرحله با کمک دستگاه سانتریفیوژ، چربی مورد نیاز فرآوری و آماده سازی میگردد.

مرحله سوم تزریق چربی آماده شده به زیر پوست می باشد. در این مرحله با کمک سرنگ های مخصوص تزریق، چربی به زیر پوست نواحی موردنظر تزریق میشود. تشخیص صحیح میزان چربی مورد نیاز برای تزریق، محل تزریق، زاویه تزریق و سایر تکنیک ها در این عمل، همگی به مهارت و تجربه پزشک بستگی دارد. اگر این عمل به طور صحیح انجام شود، درد، کبودی و ورم بسیار کمی ایجاد خواهد شد.

به طور معمول ۳۰ تا ۵۰ درصد چربی هایی که به بدن تزریق میشود، توسط بدن جذب میگردد. بخشی از چربی تزریق شده حاوی سلولهای مرده است که جذب بدن میشود و بخشی را نیز بافت زیر پوست مصرف میکند. در نتیجه تقریباً بعد از دو ماه، نیمی از چربی باقی خواهد ماند که ماندگار است. به همین دلیل است که معمولاً بیشتر از میزان مورد نیاز چربی به نواحی تزریق میگردد. پس اگر پس از انجام این عمل احساس کردید که ناحیه موردنظر شما بیش از اندازه برجسته شده، نگران نباشید زیرا پس از گذشت مدت یک الی دو ماه این ورم از بین رفته و صورت یا بدن شما به فرم نهایی اش خواهد رسید.

هم چنین در صورتی که میزان چربی باقی مانده در ناحیه موردنظر کمتر از مقدار مورد نیاز باشد، میتوان تزریق را تکرار کرد. به همین دلیل است که معمولاً بخشی از چربی آماده شده را می توان تا ۶ ماه به صورت فریز شده نگهداری کرد تا در صورت نیاز دوباره از آنها استفاده شود.

مزایای تزریق چربی

اصلی ترین مزیت این روش استفاده از چربی‌های بدن خود فرد است. از همین رو احتمال اینکه بدن به عنوان یک عامل خارجی به آن واکنش نشان دهد بسیار کم است. از دیگر مزایا می توان به ماندگار بدون نتیجه در این روش اشاره کرد.